Piotr Wrzecioniarz powrócił z Doliny Krzemowej (Silicon Valley)


Profesor Piotr A. Wrzecioniarz przebywał na Uniwersytecie Stanford, gdzie nawiązał kontakty m.in. z naukowcami pracującymi nad projektem badań Marsa. Zapoznał się z najbardziej zaawansowanymi robotami świata, które wylądowały na tej planecie i przekazały informacje o występującej tam wodzie.

Nawiązał także współpracę z grupą Stanford Racing Team, która zbudowała aktualnie najlepszy samochód autonomiczny na świecie ("Stanley") - zwycięzce konkursu DARPA Grand Challenge. Samochód ten przejechał kilkaset tysięcy kilometrów bez kolizji, a jedyny wypadek jaki miał, spowodowany był przez człowieka.

Profesor rozmawiał także z przedstawicielami NASA, od których dowiedział się, że w najbogatszym stanie USA (tj. w Kalifornii) funkcjonuje aktualnie 30 kół robotycznych w szkołach. Program robotyczny ma przygotować przyszłych studentów Uniwersytetu Stanford do realizacji takich projektów jak podróże na inne planety, wysyłanie robotów poza nasz układ słoneczny czy też kolonizacja planet, na których będą panować warunki umożliwiające przebywanie człowieka.

Przy okazji profesor odwiedził polską grupę z programu szkoleniowego "Top 500 Innovators", która przebywa w USA i po powrocie ma wprowadzić duże zmiany w Polsce. Miło nam donieść, że grupa wrocławska wygrała rywalizację z innymi grupami na Uniwersytecie Stanforda w design school- a więc wrocławianie górą!

W grupie tej byli:
- dr inż. Bartosz Zajączkowski z Zakładu Chłodnictwa i Pomp Ciepła w Instytucie Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej;
- dr inż. Maciej Nikodem, pracownik Instytutu Informatyki, Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej;
- mgr Elżbieta Mrozek, absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Filozofii;
- mgr inż. Elżbieta Grodzka, doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej;
- mgr inż. Łukasz Liebersbach, specjalistą ds. rozwoju rynków zagranicznych w sieci Enterprise Europe Network, pracownik Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii na Politechnice Wrocławskiej.

Część wspomnianych osób zaangażowana jest w projekt Wrocław Sunrise, którego celem jest łączenie sfer nauki i biznesu oraz uczestniczyła w Warsztatach z Innowatyki organizowanych w Morawie k. Strzegomia, w ramach projektu "Twoja wiedza. Twoja Firma", gdzie wykłady prowadził prof. Wrzecioniarz.


Grupa Top 500 Innovators (prof. pierwszy z prawej)

Profesor gościł także na Uniwersytecie Berkeley, gdzie swego czasu wykłady prowadził nasz noblista Czesław Miłosz.

Z nowymi pomysłami i jeszcze większym entuzjazmem prof. Wrzecioniarz przystąpił do budowy programu "Robotyka w szkołach Dolnego Śląska" oraz Mistrzostw Polski Robotów.