Roboty z Instytutu Inwentyki u Premiera
Profesor Piotr Wrzecioniarz, znany w całym kraju z tego, że zajmuje się robotyką dzieci i młodzieży, został zaproszony do uczestniczenia w jubileuszowym Dniu Dziecka zorganizowanym z okazji świętowania 25 lat wolnej Polski. Wielka impreza zorganizowana została w ogrodach Premiera.
Przedstawiciele Instytutu Inwentyki z Profesorem na czele zajęli stanowisko przeznaczone dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Instytut wystawił swoje profesjonalne roboty minisumo, a także inne roboty oraz modele robotów, które przyjechały aż z Wrocławia. Największą sensacją stanowiska było połączenie wysokich technologii ze światową historią robotyki. Na stanowisku NCBiR znalazły się bowiem roboty znane z klasyki kina science-fiction – „Gwiezdnych wojen” w reż. G. Lucasa. Zestawienie najbardziej znanych filmowych robotów z rozwiązaniami Profesora z XXI wieku wzbudzało powszechne zainteresowanie, czego efektem był spory ruch dzieci i młodzieży przy tym stanowisku. Uczestnicy Wielkiego Dnia Dziecka najpierw widzieli R2-D2 oraz C-3PO, zbliżali się do stanowiska NCBiR, a następnie zostawali na dłużej obserwując walki robotów, zachowanie robotów podążających do celu, robotyczne modele zwierząt, roboty wykonujące rysunki i inne, które były na stanowisku Instytutu Inwentyki. Można też było uczestniczyć w wykonywaniu małego robota przy wykorzystaniu drukarki 3D. Stoisko NCBiR wyróżniało się nowoczesnością prezentowanych rozwiązań i stąd budziło największe zainteresowanie nie tylko wśród polskich dzieci, ale także dzieci pracowników ambasad i firm, którzy przyjechali do Polski z innych państw. Grupa z Wrocławia do ostatniej chwili była oblegana i opuszczała tereny ogrodów jako jedna z ostatnich. Jeszcze raz okazało się, że propozycje Instytutu Inwentyki są przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
Profesor miał okazję zamienić kilka słów z Panem Premierem na temat rozwoju robotyki dziecięcej w naszym kraju. Po 15 latach rozwoju robotyki dziecięcej i młodzieżowej w Polsce, doceniono działalność Profesora, zapraszając go na ten jubileuszowy festyn, była zatem możliwość przedstawienia własnych propozycji najwyższym władzom w państwie. Spodziewamy się, że kilkunastoletnie starania Profesora o rozwój tej działalności w Polsce będą teraz w pełni zrozumiane i przedstawiane propozycje doczekają się szybkiego wdrożenia do praktyki szkolnej. Należy mieć nadzieję, że nastąpi przyspieszenie realizacji różnych pomysłów, które zostały już sprawdzone i takie przedsięwzięcia jak Liga Robotów, Mistrzostwa Polski Robotów, Przestrzenie Kreatywne czy nauczanie programowania, co Profesor postuluje w wielu swoich wystąpieniach i prezentacjach, będą wdrażane na jeszcze większą skalę w całym kraju i przyczynią się do przyspieszenia gospodarczego i rozwoju cywilizacyjnego dla dobra następnego pokolenia.
W załączonej galerii przedstawiamy całą ekipę ze stanowiska NCBiR. Na jednym ze zdjęć widać nie tylko głównych bohaterów, ale także model robota-kobiety wykonany w SP nr 119 we Wrocławiu, w której 30.05 otwarto Pierwszą w Polsce Szkolną Przestrzeń Kreatywną. Na innych zdjęciach widać Profesora w rozmowie z Premierem RP, a także oferty pozostałych stoisk. Warto zauważyć, iż o ile na innych stanowiskach dzieci miały możliwość uczestniczyć w zabawach ruchowych, plastycznych, śpiewać piosenki czy degustować potrawy kuchni molekularnej, o tyle stanowisko NCBiR było najbardziej zaawansowane technologicznie. Na festynie obecne były także inne roboty np. roboty saperskie, ale tylko Instytut Inwentyki zaprezentował roboty autonomiczne, czyli takie które zdolne są do samodzielnego podejmowania decyzji i nie wymagają zdalnego sterowania.
Podczas obchodów tego jubileuszowego Dnia Dziecka łatwo można było zauważyć zainteresowanie robotyką u coraz młodszych dzieci. Już nie tylko studenci i młodzież szkół średnich, ale także dzieci ze szkół podstawowych i młodsze są zakochane w robotach.
/uczestnik festynu/
Zapaszamy do galerii