Pierwsze Gminne Zawody Robotyczne w Europie

Roboty w Polsce trafiły pod strzechy. Tego się nikt nie spodziewał. Cztery szkoły, w tym podstawowe i gimnazja, z miejsko-wiejskiej Gminy Biskupiec (woj. warmińsko-mazurskie) rozegrały ligę robotów, a tą historyczną datą jest 22.06.2015r.

W turnieju rywalizowały szkoły z: Bredynek, Czerwonki, Kobułt i Węgoja. Zwycięstwo przypadło tym ostatnim.

Gratulujemy młodzieży ze wszystkich czterech szkół, gdyż jak mówił Profesor w swoim wystąpieniu: "Wszyscy są zwycięzcami. Dyrektorzy, którzy zechcieli wprowadzić swoje szkoły w technologie XXI wieku. Nauczyciele, którzy zechcieli razem z uczniami pokonali dystans między technologiami XX i XXI wieku oraz sami uczniowie, którzy roboty musieli wykonać, sprawdzić, zaprogramować i przygotować do walki." Na słowa Profesora "Jesteście super!", uczeń, który przygotował prezentację multimedialną o robotach, głośno z sali odpowiedział "Pan też jest super!".

Podczas zawodów uruchomiona została pracownia robotyczna, która cieszyła się dużym zainteresowaniem obecnych. Nagrodami w turnieju były urządzenia elektroniczne. Profesor każdej szkole wręczył jednego robota dla najmłodszych grup wiekowych. Wszyscy umówili się na rozgrywki w roku przyszłym. To były bardzo udane zawody – „everybody happy”.

Cała impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu p. Urszuli Dziąby, dyrektor Zespołu Szkół w Kobułtach, która nie tylko zorganizowała i otwarła Pierwsze Gminne Zawody Robotyczne w Europie, ale także tworzyła bardzo przyjazną, przychylną wszystkim atmosferę, goszcząc uczestników w sali gimnastycznej oraz po imprezie zapraszając na wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Szczególne podziękowania należą się także sekretarzowi gminy, p. Zbigniewowi Szalowi, który nie tylko wziął udział w wydarzeniu, ale wcześniej zorganizował odpowiednie środki finansowe, niezbędne do rozwoju robotyki w gminie.

Przypomnijmy, że cala działalność w zakresie warmińskiej robotyki rozpoczęła się od programu „Z małej szkoły w wielki świat”. Pani Teresa Kacperska, dyrektor Zespołu Szkół w Węgoju, jako pierwsza podjęła to wyzwanie, a następnie rozciągnęła tę działalność na sąsiednie jednostki. Dzięki takim ludziom i zespołom edukacja w małych szkołach w Polsce wkracza w nowe obszary, nie czekając na ministerialne decyzje. Takich wspaniałych pedagogów można znaleźć nie tylko na Warmii i Mazurach. Dobrze było by, aby inni poszli w ich ślady i by polska szkoła wychodziła powoli z XIX i XX wieku, a zmierzała w kierunku przyszłości. Młodzi ludzie trafią na rynek pracy za ponad 10 lat i teraz już musimy próbować kształcić ich pod nowe potrzeby. Cieszymy się, że rozwój nowoczesnych technologii następuje w wielu miejscach w Polsce i nie tylko w największych ośrodkach akademickich. To dobrze rokuje na przyszłość dla naszego kraju.

Gratulujemy raz jeszcze wszystkim zaangażowanym w Pierwsze Gminne Zawody Robotyczne i zachęcamy do pójścia w ich ślady. Wszystkim Członkom Kół Robotycznych, pracującym pod patronatem Instytutu Inwentyki życzymy udanych wakacji!

W załączeniu przedstawiamy zdjęcia wykonane podczas zawodów przez kilku uczestników, w tym m.in. p. Czesława Kacperskiego.

/obserwator Pierwszych Gminnych Zawodów Robotycznych/

Zapraszamy do galerii