Robotyka

Konferencja opiekunów Kół Robotycznych - dnia 18.11.2011r.

w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Strzegomskiej 49a we Wrocławiu odbyło się drugie spotkanie bezpośrednich uczestników programu „Zajęcia pozalekcyjne z robotyki we wrocławskich szkołach”.

Tak jak poprzednio, punktualnie o godz. 13:00, p. Anna Chołodecka – Dyrektor CKP, serdecznie przywitała przybyłych wykładowców oraz nauczycieli reprezentujących kilkadziesiąt wrocławskich szkół. Życzyła powodzenia w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. Następnie poprosiła o prowadzenie spotkania p. Piotra Wrzecioniarza, zarządzającego Instytutem Inwentyki® oraz całym przedsięwzięciem, profesora Politechniki Wrocławskiej, który przywitał zgromadzonych i przedstawił kolejnych, nowych członków zespołu wdrażającego I.I.

Po tym wprowadzeniu nastąpił wykład oparty na podstawowym haśle przedsięwzięcia, które brzmi INTEGRACJA. Profesor wyliczył, że w programie ze strony Urzędu Miejskiego, Instytutu Inwentyki® oraz szkół Wrocławia będzie brało udział w roku szkolnym 2011/2012 w sumie ok. 500 uczestników. Przedsięwzięcie się powiedzie jedynie w przypadku ścisłej i życzliwej współpracy wszystkich zainteresowanych.

Kolejna część wykładu poświęcona była integracji wewnątrz Kół Robotycznych. Z uwagi na swoją budowę i zadania robot minisumo integruje mechanikę, elektronikę oraz informatykę. Natomiast praca w zespole Koła Robotycznego oraz udział w zawodach dodatkowo wymuszają m.in. integrację w zakresie zachowań społecznych, innowacyjności i przedsiębiorczości.

Następna część wykładu poświęcona została zasadom bezpieczeństwa. W nawiązaniu do standardów obowiązujących w czołowych firmach świata profesor przedstawił zasady pracy w Kołach Robotycznych, szczegółowo omówił Złote Zasady Bezpieczeństwa, przedstawił przykłady mogących wystąpić zagrożeń i sposobów przeciwdziałania, które mogą być stosowane przez nauczycieli – opiekunów kół. Przypomniał podstawowe pojęcia związane z zasadami zarządzania jakością, które powinny być wprowadzone podczas montażu robotów.

Końcowa część wykładu dotyczyła przypomnienia zasad zawodów minisumo, a także budowy robotów, które w częściach będą dostarczone do szkół.

Po 45 minutach wykładu nastąpiła krótka przerwa, po której dwóch asystentów przeprowadziło pokazowy montaż robota. Zakończył się on całkowitym sukcesem. Robot bezbłędnie zadziałał. Podczas montażu profesor wyjaśniał poszczególne czynności, zwracając szczególną uwagę na przedstawione wcześniej zasady bezpieczeństwa. Kolejnym punktem konferencji była sesja pytań, które dotyczyły zagadnień technicznych, programowania robotów, udostępniania otrzymanych materiałów, terminów dostaw elementów składowych oraz harmonogramu działań do końca bieżącego roku i na początku przyszłego.

Następnym krokiem będzie ukonstytuowanie się Kół Robotycznych w szkołach oraz dostawa przez Instytut Inwentyki® części składowych robotów do szkół.

Po wyjaśnieniu wszystkich kwestii profesor złożył uczestnikom programu najlepsze życzenia Świąteczne i Noworoczne, wyrażając nadzieję, że w roku 2012 cały zespół osiągnie sukces w wymiarze indywidualnym i grupowym dla dobra uczniów, nauczycieli oraz miasta Wrocławia. Tradycyjnie już zaprosił także do pamiątkowego zdjęcia.

Punktualnie o godz. 15:00 kolejne spotkanie zespołu wdrażającego program robotyki we wrocławskich szkołach zostało zakończone.

/uczestnik konferencji/